Jezioro Busznica

Wędkowanie to hobby!

Wędkowanie to  nie tylko sposób na spędzenie swojego wolnego czasu na siedzeniu przez cały dzień na krzesełku oraz wpatrywaniu się w wodę. Nie chodzi w nim również o samo łowienie ryb. Przede wszystkim wędkowanie to  kontakt z przyrodą, relaks, odpoczynek i ruch na świeżym powietrzu,  są różne rodzaje wędkarstwa: spinning, podczas którego trzeba się nagimnastykować i wiele razy użyć siły. Z tego właśnie względu do wędkowania należy się prawidłowo przygotować, dotyczy to zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tym pięknym sportem.

 

 

Zapraszamy Państwa na weekend z wędką nad Jeziorem Busznica, leżącego nieopodal Dworku Zyskowskiego !

Busznica jest to śródleśne jezioro. Ławica przybrzeżna jest piaszczysto-mulista. Obwód rybacki Jeziora Busznica w zlewni rzeki Rospuda, polożone jest w Danowskich w gminie Nowinka. Jezioro Busznica położone jest na terenie Ostoi Augustowskiej wchodzi w skład sieci Natura 2000. Na jeziorze występują dwa pomosty. Na północy jest zlokalizowany pomost przeciwpożarowy, natomiast od południowej strony jeziora znajduje się baza rybacka z pomostem. Mezoregion: Pojezierze Zachodnio- Suwalskie i Równina Augustowska. Dorzecze: Blizna- Rospuda- Netta- Biebrza- Narew- Wisła- Bałtyk. Wysokość 132,7 m n.p.m. Powierzchnia wynosi  50 ha, maksymalna głębokość 50 m, średnia głębokość 6,8 m, długość linii brzegowej 2 600 m. Charakteryzuje się łagodnym spadkiem do 25 m. Przeźroczystość wody sięga do 6 m. Jezioro Busznica ma kształt zbliżony do okrągłego. Na jeziorze nie występują półwyspy i zatoki. Zbiornik nie posiada dopływów, z jeziora uchodzi niewielki ciek do rzeki Blizny.  Dominujące i bytujące gatunki ryb w jeziorze: szczupak, okoń, lin, leszcz, płoć, węgorz, sielawa, sieja.

Największe egzemplarze poszczególnych gatunków ryb złowionych:  szczupak 115 cm powyżej 10 kg, tołpyga 30 kg, węgorz 3,2 kg, leszcz 3,5 kg, okoń 1,5 kg, lin 2,5 kg.
Jezioro Busznica corocznie jest zarybiane jednym lub kilkoma gatunkami ryb.

 

Cennik licencji wędkarskich na Busznicy:

Licencja na 1 dzień z łodzi, brzegu i pomostu- 25 zł

Dodatkowa opata za łódź- 40 zł 

 

 

Licencję wykupujemy w recepcji Dworku Zyskowskiego !