Walory regionu

Augustowszczyzna to przepiękny region Suwalszczyzny, posiadający olbrzymi kompleks leśny Puszczy Augustowskiej, dużą liczbę jezior i oczywiście słynny Kanał Augustowski.

Najpiękniejszą cechą tego regionu jest możliwość napotkania lasów pierwotnych a nawet nieco zdziczałych, możliwe że jest to przyczyną przyciągania do siebie wielu wędrowców, wędkarzy, kajakarzy czy myśliwych, którzy szukają czegoś nowego i niedotkniętego przez czas.
O Augustowie mówią teraz wszyscy i wszędzie. Nawet ci, co nigdy go nie widzieli, nie omieszkają wydać wieloznaczącego ooo! Lub aaa! Gdy jest mowa o pięknie augustowskich jezior(…). Jeśli w przyrodzie objawia się Bóg- to niezawodnie czyni to o zachodzie słońca nad Rospudą lub Sajnem- Anatol Burski 1937.

Natomiast były Starosta Augustowski Pan Franciszek Wiśniewski o Augustowie powiedział tak: Powiat augustowski to kraina jezior i lasów. Wspaniała przyroda, piękne krajobrazy, Kanał Augustowski, malownicze rzeki i jeziora są bogactwem tej ziemi. W okresie międzywojennym XX wieku dla ówczesnych elit Polski Augustów stał się letnim salonem stolicy. Na wypoczynek przyjeżdżali tutaj prezydenci, premierzy i generałowie. Powstawały pensjonaty, uruchamiano specjalne połączenia kolejowe, a pobyt na Ziemi Augustowskiej był modny i w dobrym tonie. Dzisiaj Augustów jest turystyczną stolicą województwa podlaskiego, jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych Polski, miastem- uzdrowiskiem. Z myślą o odwiedzających Ziemię Augustowską przygotowano atrakcyjną infrastrukturę rekreacyjno- sportową. Sympatycy turystyki pieszej, rowerowej i konnej mają do dyspozycji sieć oznakowanych szlaków(…) Wyjątkowym zainteresowaniem cieszą się transgraniczne spływy Kanałem Augustowskim(…). Kuracjuszy przyciąga nowoczesna baza zabiegowa augustowskiego sanatorium specjalizującego się w leczeniu schorzeń narządu ruchu, chorób reumatycznych i układu krążenia. Do Diecezjalnego Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej podążają liczni pielgrzymi. Ziemia Augustowska to także ludzie- pracowici i przedsiębiorczy, życzliwi i gościnni. Mieszkańcy- dbający o tradycję i historię regionu, o zachowanie regionalnych zwyczajów i dziedzictw kulturowych.
Myślę, że po tak pięknych słowach nie trzeba długo się zastanawiać czy warto zwiedzić ten region.